Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı, BAGEP

BAGEP 2019 Başvuru Dönemi: 7 Aralık 2018 – 3 Şubat 2019 saat 23:00

BAGEP 2019 Başvuru Formu için lütfen tıklayın.

2013- 2018 yılları arasında BAGEP Ödüllerine desteklerini esirgemeyen değerli  bağışcılarımız için lütfen tıklayın..

BAGEP Yönergesi ve protokolü için lütfen tıklayın.

Bilim Akademisi BAGEP ödül programıyla genç akademisyenlere araştırma desteği sağlamaktadır.

2013 yılından beri devam eden program bu yıl 7 yaşına bastı. Türkiye’de ilk defa bilimsel araştırmaları destekleyen bir program kamu fonları almadan, tamamen kişilerin ve kurumların bağışlarıyla, sivil toplumun  desteğiyle gerçekleşmektedir.

BAGEP ödülü kazanan genç bilim insanlarına iki yıl süreyle yılda 15.000 TL destek verilmektedir. Amaç en parlak ve gelecek vadeden genç akademisyenleri araştırmalarında yardımcı olacak prestijli bir burs ile ödüllendirmek ve teşvik etmektir.

Ödül 40 yaşını doldurmamış bilim insanlarına verilmektedir.

BAGEP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. BAGEP Programı doktorasını veya uzmanlığını almış kişilere açıktır.
Başvuru dili Türkçe’dir. Bütün başvuru evraklarının Türkçe olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Anadili Türkçe olmayan bilim insanları başvurularını İngilizce yapabilirler.
Hayır. Adaylar, BAGEP Burs Ödülü’nün verildiği dönem itibariyle Türkiye’de ya da K.K.T.C.’de yer alan bir kuruluşta çalışıyor olmalıdır. Bununla birlikte geçici olarak yurtdışında bulunan ve Haziran 2019 sonuna kadar Türkiye’deki görevine dönecek olanlar ya da Haziran 2019 itibariyle Türkiye’de işe başlayacak olanlar da başvurabilir.
Hayır. Burs programı uzun vadeli bir program olduğundan, adayların Türkiye’deki bir kurumda geçici ya da kısa bir süreliğine değil, sürekli çalışıyor olması gerekmektedir.
Hayır. Başvuracak adayların BAGEP Burs Ödülü’nün verildiği dönem itibariyle Türkiye’de yer alan bir kuruluşta çalışıyor olması gerekmektedir.
Evet. Adayların, Türkiye’deki bir kurumda sürekli çalışıyor olması gerekmektedir. Sürekli çalışmanın part-time ya da full-time olmasından ziyade adayın araştırma planı ve özgeçmişi önem arz etmektedir.
GEBİP gibi benzer programlara başvurmuş ve kazanmış olanlar, BAGEP’e de başvurabilir ve kazandıkları takdirde ödüllerini alabilirler. 
Evet. 1 Ocak 1979 ve sonrasında doğanlar BAGEP 2019 için  başvurabilirler. 
BAGEP ödülleri için öncelikli alanlar yoktur. Ödüller her alanda verilmektedir. Sadece az sayıda ödül destekçilerin tercihleri doğrultusunda belirli alanlara tahsis edilebilir