Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP)

Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP)

Bilim Akademisi gençlerin iyi bilim yapmaya teşvik edilmelerini ve iyi örneklerin ödüllendirilmesini öncelik olarak görmektedir. En iyi genç akademisyenlerimizin belirlenmeleri, ödüllendirilmeleri ve yeni araştırmalar için desteklenmeleri amacı ile 2013 yılında bir ödül programı başlatmıştır. Bilim Akademisi bu programı kamu fonları ile değil, toplumun desteğiyle yürütmektedir.

Ödül kazanan genç akademisyenlere araştırmalarını desteklemek amacıyla iki yıl süreyle yılda 20.000 TL destek verilmektedir. Amaç en parlak ve gelecek vadeden genç akademisyenleri araştırmalarını geliştirmelerine yardımcı olacak prestijli bir burs ile ödüllendirmektir.

Ödül 40 yaşını doldurmamış bilim insanlarına verilmektedir. Ödül için adaylar kendileri web sitesinde yayınlanan form ile başvurabilirler.

Ödüller Bilim Akademisi’nin dostlarından gelen bağışlarla finanse edilmektedir. Her ödül için bağışçı kişi veya kurum 2 yıl süreyle yılda 20.000 TL artı yürütme giderleri için Bilim Akademisi’ne 4.000 TL olmak üzere yılda 24.000 TL, toplam olarak da 48.000 TL taahhüt ederek bir ödülü başlatabilir. Bağışçılar destekledikleri ödülleri bir kişi veya kurumun adına ya da anısına verebilirler. Ödülleri kazananlar Bilim Akademisi tarafından belirlenecektir.

BAGEP Yönergesi ve protokolü için lütfen tıklayın.

2019 yılı için BAGEP Ödüllerini destekleyen bağışcılarımız: Mehveş Demiren, Oya ve Celal Şengör, Elginkan Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, İş Bankası, Doğuş Grubu ve Aydın Doğan Vakfı idi.