Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP)

Bilim Akademisi gençlerin iyi bilim yapmaya teşvik edilmelerini ve iyi örneklerin ödüllendirilmesini öncelik olarak görmektedir. En iyi genç akademisyenlerimizin belirlenmeleri, ödüllendirilmeleri ve yeni araştırmalar için desteklenmeleri amacı ile 2013 yılında bir ödül programı başlatmıştır. Bilim Akademisi bu programı kamu fonları ile değil, toplumun desteğiyle yürütmektedir.

Ödül kazanan genç akademisyenlere araştırmalarını desteklemek amacıyla iki yıl süreyle yılda 20.000 TL destek verilmektedir. Amaç en parlak ve gelecek vadeden genç akademisyenleri araştırmalarını geliştirmelerine yardımcı olacak prestijli bir burs ile ödüllendirmektir.

Ödül 40 yaşını doldurmamış bilim insanlarına verilmektedir. Ödül için adaylar kendileri web sitesinde yayınlanan form ile başvurabilirler.

Ödüller Bilim Akademisi’nin dostlarından gelen bağışlarla finanse edilmektedir. Her ödül için bağışçı kişi veya kurum 2 yıl süreyle yılda 20.000 TL artı yürütme giderleri için Bilim Akademisi’ne 4.000 TL olmak üzere yılda 24.000 TL, toplam olarak da 48.000 TL taahhüt ederek bir ödülü başlatabilir. Bağışçılar destekledikleri ödülleri bir kişi veya kurumun adına ya da anısına verebilirler. Ödülleri kazananlar Bilim Akademisi tarafından belirlenecektir.

Eylül 2020 BAGEP Yönergesi için lütfen tıklayın.

2020 Yılı itibarı ile yürürlüğe giren BAGEP Üyeler / Bilim İnsanları Anı Ödülü yönergesi için lütfen tıklayın.

 

2020 BAGEP Ödüllerini destekleyen bireysel bağışçılarımız

Mehveş Demiren, Oya ve Celal Şengör ve Bülent Eczacıbaşı

 

2020 BAGEP Ödüllerini destekleyen kurumsal bağışçılarımız:

Vehbi Koç Vakfı, Elginkan Vakfı, Sabancı Vakfı, Tekfen Vakfıi Hüsnü M. Özyeğin Vakfı

 

2020 BAGEP Anı Ödüllerini destekleyen bağışçılarımız:

Çiğdem Kağıtçıbaşı anısına Psikoloji BAGEP  Ödülü- Kağıtçıbaşı Ailesi

Rahmi Güven anısına Fizik BAGEP Ödülü – Güven Ailesi