Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP)

Bilim Akademisi gençlerin iyi bilim yapmaya teşvik edilmelerini ve iyi örneklerin ödüllendirilmesini öncelik olarak görmektedir. En iyi genç akademisyenlerimizin belirlenmeleri, ödüllendirilmeleri ve yeni araştırmalar için desteklenmeleri amacı ile 2013 yılında bir ödül programı başlatmıştır. Bilim Akademisi bu programı kamu fonları ile değil, toplumun desteğiyle yürütmektedir.

Ödül kazanan genç akademisyenlere araştırmalarını desteklemek amacıyla iki yıl süreyle yılda 27.500 TL destek verilmektedir. Amaç en parlak ve gelecek vadeden genç akademisyenleri araştırmalarını geliştirmelerine yardımcı olacak prestijli bir burs ile ödüllendirmektir.

Ödül 40 yaşını doldurmamış bilim insanlarına verilmektedir.

Ödüller Bilim Akademisi’nin dostlarından gelen bağışlarla finanse edilmektedir. Her ödül için bağışçı kişi veya kurum 2 yıl süreyle yılda 27.500 TL artı yürütme giderleri için Bilim Akademisi’ne 5.500 TL olmak üzere yılda 33.000 TL, toplam olarak da 66.000 TL taahhüt ederek bir ödülü başlatabilir. Bağışçılar destekledikleri ödülleri bir kişi veya kurumun adına ya da anısına verebilirler. Ödülleri kazananlar Bilim Akademisi tarafından belirlenecektir.

Mart 2022 BAGEP Yönergesi ve protokolü için lütfen tıklayın.

2020 Yılı itibarı ile yürürlüğe giren BAGEP Üyeler / Bilim İnsanları Anı Ödülü yönergesi için lütfen tıklayın.

BAGEP Ödüllerini 2013 yılından beri destekleyen bireysel ve kurumsal destekçilerimiz için lütfen tıklayın.

BAGEP ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular için lütfen tıklayın.