Bilim Akademisi 2016 yılından beri her yıl düzenlediği Yılın Konferansında bu yıl Feryal Özel’i ağırlıyor.

“Bir Karadeliğin ilk Fotoğrafı”

Prof. Dr. Feryal Özel

6 Aralık 2019, Cuma saat 18:30

İş Sanat Kültür Merkezi, Levent

Konferans Türkçe Olacaktır – Katılım halka açık ve ücretsizdir.

Kayıt için lütfen tıklayın

Bir Karadeliğin İlk Fotoğrafı

Olay Ufku Teleskobu bir karadeliğin ilk resmini çekmeyi başardı. Dünyadan 55 milyon ışık yılı uzakta, M87 galaksisinin merkezindeki bu karadeliği görüntülemek için dünyanın her köşesine uzanan bir teleskop ağı kurulması gerekti. Bu deneyi başarılı sonuçlandırmak için hangi aşamalardan geçildi? Deneyin sonucunda karadeliklerle ilgili neler öğrenildi? Elde edilen sonuçlar Einstein’ın Genel Görelilik kuramını kanıtlıyor mu? Profesör Özel, Bilim Akademisi Yılın Konferansında bu soruların cevaplarını paylaşacak.

 

Prof. Dr. Feryal Özel 

2019 Bilim Akademisi Yılın Konferansı için Arizona Üniversitesi’nde astronomi ve fizik profesörü Feryal Özel’i ağırlıyoruz. 2013 yılından beri Bilim Akademisi üyesi olan Feryal Özel’in araştırma alanları karadelikler, nötron yıldızları ve teorik astrofizik üzerinedir. Profesör Özel aynı zamanda NASA Astrofizik komitesi Başkanlığı, NASA Lynx Uzay Teleskobu Bilim ve Teknoloji danışmanlık ekibinin başkanlığı ve Olay Ufku Teleskobu Bilim Konseyi ve Modelleme ve Analiz Çalışma Grubu’nun başkanlığını yapmaktadır. 2015 yılında Amerikan Fizik Derneği onur üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca Amerikan Fizik Derneği Maria Goeppert Mayer ödülü, Harvard Radcliffe Enstitüsü ödülü, California Berkeley Üniversitesi Miller Enstitüsü onursal profesörlüğü, Guggenheim Fellow ödülü, ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü, Amerikan Ulusal Bilim Kurulu Elmas Başarı Ödülü ve Olay Ufku teleskobu ekibi ile birlikte aldığı Breakthrough Ödülü bulunmaktadır.

 

BİLİM AKADEMİSİ

Bilim Akademisi bilimsel liyakat, özgürlük ve dürüstlük ilkelerini bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak tanıtmak, örneklemek ve gözetmek için 25 Kasım 2011 günü İstanbul’da kuruldu. Bilim Akademisi bütün dünya akademileri gibi, hükümetlerin politikalarından bağımsız olarak bilimsel liyakat, dürüstlük ve özgürlük ilkelerini gözeten bir kurumdur. Ülkemizin başarılı bilim insanlarını bir araya getirerek bilimde mükemmeliyetin, bilimsel yöntem, gelenek ve usullerin, bilimsel özgürlük ve dürüstlüğün tanıtılmasına ve korunması için çalışmaktayız.

 

Konferans videosu için lütfen tıklayın.

Konferans podcastı için lütfen tıklayın.