Bilim Akademisi Konferansları, 2020 Güz serisinin ikincisinde konuşmacımız, Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Mehmet Toner.

Prof. Toner’in 4 Kasım Çarşamba 18:30’da yapacağı konuşmanın başlığı “Siyah Safra, Kanser, Mikroçip” olacak.

M.Ö. 400 senelerinde Hipokrat kanserin, insan bedenindeki 4 sıvıdan biri olduğunu düşündüğü siyah safra ile vücuda yayıldığına (metastaz) inanıyordu. M.S. 150’lerde Bergama’lı meşhur doktor Galen bütün çabalarına rağmen siyah safrayı otopsi çalışmalarında bulamayarak büyük hayal kırıklığına uğramıştı. 1879’da Dr. Ashworth ilk olarak kanda dolaşan tümor hücrelerinin varlığını gösterdi ve siyah safranın değil kanda dolaşan tümör hücrelerinin metastazın ana nedeni olabileceğini vurguladı. Prof. Dr. Mehmet Toner konuşmasında her sene milyonlarca insanın ölümüne yol açan ve 10 milyar kan hücresinin içinde 1 taneden daha nadir olan ve kanda dolaşan tümör hücrelerini bulmak için geliştirdiği mikroçip teknolojisini ve bu hücrelerin tıp bilimindeki önemini anlatacak.

Konferansa katılım için zoom kayıt sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Konferans Zoom ile aynı anda Bilim Akademisi Youtube hesabından da canlı yayınlanacak.

1958 İstanbul doğumlu Mehmet Toner, Makine Mühendisliği alanında 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden lisans, 1985 yılında MIT’den yüksek lisans derecesini almıştır. 1989 yılında Harvard – MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nde Tıbbi Mühendislik alanında doktorasını tamamlamıştır.1989’da Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Tıp Fakültesi’nde Biyomedikal Mühendisliği alanında Yardımcı Doçent olarak göreve başlayan Dr. Toner, 1996’da Doçent, 2002 yılında Profesör unvanını almıştır. Prof. Dr. Toner hâlen Harvard – MIT Üniversitelerinin Sağlık Bilimleri ve Teknoloji bölümlerinin müşterek kadrosunda profesörlük görevini yapmaktadır. Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Mehmet Toner, Shriners Çocuk Hastanesi’nin kıdemli bilim kadrosu üyesi olmasının yanında, Medikal Mühendisliği Merkezi ve NIH Biyomikro-elektromekanik Sistemleri Araştırma Merkezi’nin kurucu ortaklarındandır.