Bilim Akademisi Konferansları, 2020 Güz serisinin sonuncusunda konuşmacımız, Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. İvet Bahar.

Konferansa katılım için zoom kayıt sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Konferans Zoom ile aynı anda Bilim Akademisi Youtube hesabından da canlı yayınlanacak.

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. İvet Bahar, 1957 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde lisans (1980) ve yüksek lisans (1983) derecelerini aldıktan sonra,  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kimya dalında doktora eğitimini tamamladı. 1986-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent (1986-87), Doçent (1987-93) ve Profesör (1993-2001) olarak görev aldı.

Eğitimine Malzeme Bilimleri alanında araştırma yaparak başlayan İvet Bahar’ın ilgi ve çalışma alanı, 1995 yılından biyomoleküler sistemlerin modellemesine kaydı. 2001 yılından itibaren Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yeni bir araştırma merkezinin, ve daha sonra yeni bir bölümün kurucu başkanı olarak çalışmalarına devam etti.

Geçtiğimiz son on yılda giderek ilaç ve tedavi tasarımıyla ilgili çalışmalara yöneldi. Pittsburgh ve Carnegie Mellon Üniversitelerinin ortaklaşa sundukları Bilgisayarla Biyoloji doktora programının da kurucu başkanı olan Dr. Bahar, halen nörobiyoloji, sistemler biyolojisi ve moleküler biyofizik konularında bilgisayar destekli çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Bahar Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO) ve Amerikan Bilimler Akademisi (NAS) üyesidir. Halen 25 000 den fazla atıf almış olan 250’den fazla makalesi bulunmaktadır.