BAGEP 2018 ödül sahibi ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahmaran Newton Fonu tarafından verilen “Newton Prize” ödülüne layık görüldü.

Newton Fonu ekonomik kalkınma ve refah teşviki için ülkelerle işbirliği içine girerek, bilim ve inovasyon ortaklıkları kuruyor. Newton Fonu Türkiye’de “Kâtip Çelebi – Newton Fonu” adı altında yürütülmekte, İngiltere ve Türkiye hükümetleri tarafından desteklenmektedir. Bu yıl adaylar arasından seçilen 27 projeden 6sı ödülendirildi.

Atmosferdeki karbondioksit (CO2) emisyonu gün geçtikçe artıyor ve inşaat atıkları bu artışın en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Ödül kazanan projenin liderleri Prof. Şahmaran ve Prof. Ashour (Bradford Üniversitesi), geliştirdikleri tamamıyla geri dönüştürülmüş inşaat atıklarından üretilen düşük maliyetli “yeşil beton” ile CO2 sorununa karşı çözüm üretiyor. Projede kullanılan yenilikçi yöntem yalnızca CO2 emisyonlarını düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda geri dönüştürülen inşaat malzemelerinin güvenli bir şekilde kalıcı depolanmasına da olanak tanıyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki evsizler, gecekondu sakinleri ve mülteciler dahil olmak üzere düşük gelirli topluluklara düşük maliyetli ve hızlı inşa edilebilen evlere sahip olma imkanı sunuyor.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.