2018 BAGEP Ödülü sahibi ve Koç Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Başar, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (The Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE) Fellow (Onur) Üyesi seçildi.

Her yıl sınırlı sayıda IEEE üyesine ilgili alanlardaki olağanüstü katkıları neticesinde verilen IEEE’nin en yüksek ve prestijli derecesine hak kazanan Dr. Başar,  gelecek nesil telsiz iletişim ağlarının tasarımına yönelik katkılarından ötürü Türkiye’nin en genç IEEE Fellow üyelerinden biri oldu.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (The Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE), elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kâr amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonudur. IEEE’nin 160 ülkede 430.000’den fazla üyesi bulunmaktadır.

Doç. Dr. Ertuğrul Başar kimdir?
Lisans derecesini 2007 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise sırasıyla 2009 ve 2013 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden almıştır. Dr. Başar, 2011-2012 yıllarında Princeton Üniversitesi (ABD), Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. 2009-2018 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde görev yapmıştır.

Dr. Başar geçtiğimiz yıllarda çok sayıda dergide Yardımcı/Kıdemli Editör olarak görev yapmıştır: IEEE Communications Letters (2016-2022), IEEE Transactions on Communications (2018-2022), Elsevier Physical Communication (2017-2020) ve IEEE Access (2016-2018). 2018 BAGEP Ödül sahibi olan Dr. Başar Türkiye’nin en genç IEEE Fellow’larından biridir. 130’un üzerinde uluslararası dergi makalesi olan Dr. Başar’ın ilgili yayınları 10.000 civarında atıf almıştır.

Araştırma alanları arasında 5G sonrası ve 6G telsiz iletişim ağları, haberleşme teori ve sistemleri, uyarlanabilir akıllı yüzeyler, indis modülasyonu ve haberleşme için sinyal işleme bulunan Doç. Dr. Ertuğrul Başar, halen Koç Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde çalışmalarına devam etmektedir.

 

IEEE hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

IEEE Fellow Programı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.