Nöronlarla İletişim Kuran Nano-Teknoloji: Dr. Sedat Nizamoğlu

Kameranın ışığı elektriğe çeviren parçası bozulduğu zaman görüntü elde edemeyiz; Benzer şekilde gözün ışığı algılayan sinir hücrelerinin bozulmasından dolayı körlük meydana gelmektedir ve bu sebeple dünyada 30 milyondan fazla hasta bulunmaktadır. Bu hastalığı gidermek için nanoboyutta malzemeler çok yüksek potansiyele sahiptir. Konuşmada, bu sorunu çözmek için sinir hücreleri ile nasıl iletişim kurulabileceği, bu hastalar için günümüzde kullanılan tıbbi teknolojiler ve yeni geliştirilmekte olan nanoteknolojik aygıtlar tartışılıyor.

By |19/11/2018|Nöronlarla İletişim Kuran Nano-Teknoloji: Dr. Sedat Nizamoğlu için yorumlar kapalı

Kardiyolojiden Edebiyata Fraktallar: Prof. Dr. Önder Pekcan

Fraktalların, yani kesirli boyutlara sahip, kendine benzer (self similar) nesneler ve olayların Orhan Pamuk’un romanlarıyla ne tür bir ilgisi olabilir? Prof. Dr. Önder Pekcan bu konferansta fraktalların ne olduğu anlatıp  şu sorulara yanıt veriyor: Kıyı uzunluğu çelişkisi ile başlayıp, istatiksel fraktallarda, kutu sayma yöntemi ile boyut ölçme tekniği nedir? Polimer yapılar ve bunların jel oluşum sürecindeki fraktal boyut ölçümleri nasıl yapılır? Tıpta fraktal analiz yöntemlerinden biri olan Elektro Kardiyogram’ın (EKG) incelenmesi ve kutu sayma yönteminin bir uygulaması olarak EKG’nin fraktal boyut hesabı nasıl yapılır? Hasta kalp ile sağlıklı kalbin faz uzayındaki şekillerindeki farklar nelerdir? Sunumun sonunda fraktal hesaplamaların edebiyat alanındaki uygulamaları Orhan Pamuk örneğiyle anlatılıp, Orhan Pamuk romanlarının farklı Zip sayıları üzerinde duruluyor.

By |19/11/2018|Kardiyolojiden Edebiyata Fraktallar: Prof. Dr. Önder Pekcan için yorumlar kapalı

Erdal İnönü, Atatürk’ü Anlatıyor (10 Kasım 2003)

Prof. Dr. Erdal İnönü'nün 10 Kasım 2003 tarihinde Sabancı Üniversitesi Atatürk'ü Anma töreninde yaptığı konuşmayı sizlerle paylaşıyoruz. Kaynak: Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi Üniversite Tarihi Arşivi

By |09/11/2018|Erdal İnönü, Atatürk’ü Anlatıyor (10 Kasım 2003) için yorumlar kapalı

Yaşam Bilimlerinde Dijital Devrim: Prof. Dr. Attila Gürsoy

Biyoloji ve Bilgisayar bilimleri arasındaki ilişki, birbirlerinden nasıl etkilendikleri, büyük veri çağında, bilişimin biyolojiyi anlamak için neden gittikçe daha önemli olduğu, ve özellikle sistem/ağ biyolojisinin sağlık alanındaki etkisi tartışılıyor.

By |16/08/2018|Yaşam Bilimlerinde Dijital Devrim: Prof. Dr. Attila Gürsoy için yorumlar kapalı