Prof. Dr. Zafer Toprak: İnkılap ve Travma (1908 – 1928)

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak’ın Medyascope.tv’de yayınlanan söyleşisi “Türkiye’de Yeni Hayat / İnkılap ve Travma”

Söyleşinin videosu için: https://youtu.be/BlvAvT81ReQ

 

 

ZAFER TOPRAK

1946 yılında doğdu.1969 yılında Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. 1971 yılında Londra Üniversitesinde Alan Araştırmaları konusunda yüksek lisansını tamamladı. 1981 yılında Londra Üniversitesinde Ekonomi doktorasını verdi.Halen Boğaziçi Üniversitesinde Ekonomi ve Toplum Tarihi profesörü olarak görev yapmaktadır. Tarih Vakfının başkan yardımcısı ve Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü”nün kurucu başkanıdır.Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak basılmış, on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik, sosyal ve kültürel tarihleriyle ilgili yüz elliden fazla makalesi bulunmaktadır.

By |04/04/2018|Prof. Dr. Zafer Toprak: İnkılap ve Travma (1908 – 1928) için yorumlar kapalı

Prof. Dr. Bertil Emrah Oder: Popülizm, Anayasal Demokrasiler ve Yargı

Popülizmin yargıyı denetim altında tutmasında hangi araçlar ve bağlamlar etkili olmaktadır? Yargı yapılanmasına ilişkin modellerin tek başlarına bağımsız yargıyı sağlaması mümkün olabilir mi? Anayasal demokrasilerin yargıya ilişkin yerleşik ilkeleri ve kurumları, popülizmin barındırdığı anayasal gerileme tehlikesini önleme konusunda gerçekten yeterli midir?

By |28/03/2018|Prof. Dr. Bertil Emrah Oder: Popülizm, Anayasal Demokrasiler ve Yargı için yorumlar kapalı

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç: Nano Boyutta Ölçe Biçme ve Enerji Harmanlama

‘Nano’ milyarda bir demektir. Bir nanometre de metrenin milyarda birine, milimetrenin milyonda birine denk gelir. İki ya da üç atom boyutu olarak hayal edebileceğimiz bu kadar küçük bir alanda fizik kuralları farklıdır. Neredeyse atom-boyutuna denk gelen, ama kuantum fiziği üstünde bir süremde yer alan nano-boyuttan başlayarak, yeni malzemeleri bizim istediğimiz şekilde tasarlamak ve onların fiziksel ve fonksiyonel özelliklerini değiştirmek ancak son altmış yılda kavramlaştırılmış ve son yirmi yılda da mümkün olmuştur.

By |23/03/2018|Prof. Dr. M. Pınar Mengüç: Nano Boyutta Ölçe Biçme ve Enerji Harmanlama için yorumlar kapalı

Prof. Dr. Mete Atatüre: Kuantum Fiziğinden Geleceğin Teknolojilerine

Bolu İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve MEB Bilgi İşlem Daire Başkanlığının desteğiyle düzenlenen “Bilime Yolculuk Projesi e-Konferanslar” programı içerisinde 21 Şubat 2018 tarihinde  Bilim Akademisi üyesi ve Cambridge Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Atatüre tarafından gerçekleştirilen “Kuantum Fiziğinden Geleceğin Teknolojilerine” konulu e-konferansın ses kaydı. (Konferans videosu için http://www.vitaminogretmen.com/videolar/1906)

 

Mete Atatüre, 1996’da Bilkent Üniversitesi’nde lisans, 2002 yılında ise Boston Üniversitesi’nde doktora programlarını tamamladı. Zürih Federal Enstitüsü’nde Ataç İmamoğlu’yla yaptığı çalışmalardan sonra 2007 yılında Cambridge Üniversitesi’nde kendi laboratuvarını kurdu. Hala 15 araştırmacıdan oluşan ekibiyle birlikte ‘katı-hal malzemelerde kuantum optik deneyleri’ üzerine çalışıyor. Mete Atatüre İngiltere’de Institude of Physics, Türkiyede’de Bilim Akademisi Derneği …

By |15/03/2018|Prof. Dr. Mete Atatüre: Kuantum Fiziğinden Geleceğin Teknolojilerine için yorumlar kapalı

Sentetik Biyoloji ile Yaşam Mühendisliği – Doç. Dr. Urartu Şeker

Son on yılda hem DNA dizileme teknolojilerinde hem de kimyasal olarak DNA sentezleme işlemlerinde kaydedilen ilerlemeler, artık genetik mühendisliğinin yeni bir aşama kaydetmesine yol açarak, sentetik biyolojinin hızlanmasına ve büyümesine öncülük etti. Bugün, kendi laboratuvarımız da dahil olmak üzere dünyanın pek çok farklı laboratuvarında, elektronik ve bilgisayar mühendisliği yaklaşımları ile hücrelerin içerisinde genetik devreler oluşturuluyor ve bu devreler hedeflenmiş bir amaç için programlanabiliyor.. Böylece isteğe özel organizma oluşturulmasının mümkün olacağı, etrafımızdaki her şeyin biyolojik fabrikalar tarafından üretilebileceği bir çağa da adım atmış bulunuyoruz

By |08/02/2018|Sentetik Biyoloji ile Yaşam Mühendisliği – Doç. Dr. Urartu Şeker için yorumlar kapalı

Prof. Dr. Ayhan Kaya: Türkiye’de Çerkesler

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Ayhan Kaya'nın Medyascope Tv'de Aralık 2017'de yayınlanan Toplum ve Siyaset (32): Ayhan Kaya ile Türkiye’de Çerkesler söyleşisinin ses kaydı.

By |28/01/2018|Prof. Dr. Ayhan Kaya: Türkiye’de Çerkesler için yorumlar kapalı