29 Nisan 2023 Bilim Akademisi Olağan Genel Kurulu’nda Bilim Akademisi’nin bu sene başlattığı isimli onursal üyelik kategorisinde Cahit Arf Onursal Üyesi olarak  Robert Langlands Feza Gürsey Onursal Üyesi olarak Edward Witten seçildi.

 

‘İsimli’ Onursal Üyelikler (‘Memorial Honorary Memberships’)

Bilim Akademisi onursal üyeliklerinden bazıları vefat etmiş önde gelen Türkiye’li bilim insanlarının adını taşıyabilir. İsimli onursal üyeliklere ismi verilecekler ve bu ödüllere aday gösterilecekler dünyanın önde gelen bilim insanları, özellikle Nobel, Matematik alanı Fields Medal, Abel Ödülü, veya diğer bilim dallarında prestijli ödüllerin sahipleri ya da bu ödülleri alabilecek yetkinlikte bilim insanlarıdır. Mevcut onursal üyeler de isimli onursal üyelikler için aday gösterilebilir. İsimli bir onursal üyelik sahibi üyenin vefatından sonra başka bir uygun aday seçilebilir. İsimli onursal üyelikler için aday gösterme ve seçim usulü diğer onursal üyelik kategorilerinde aday gösterme ve seçim usulü ile aynıdır.

İsimli Onursal Üyeliklerin İhdası: Adına isimli onursal üyelik ihdas edilmesi önerilen isimler üç Bilim Akademisi üyesi tarafından Yönetim Kuruluna önerilir. İsimli onursal üyelikler Yönetim Kurulu kararı ile oluşturulur.