Aydın Doğan Vakfı (ADV) tarafından her yıl bilim, kültür, edebiyat ve sanat gibi farklı alanlarda ulusal ve uluslararası platformlarda başarıya ulaşmış kişi veya kurumlara verilen Aydın Doğan Ödülü 2021 yılında Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e verildi. Vakfın da temel amaçlarından olan, gelecek kuşakları eğitmek ve onlara örnek olacak başarıları özendirmeyi de kriterleri arasında yer veren Aydın Doğan Ödülü, bu nedenle çeşitli alanlardaki özverili çalışmaları, yaratılan birikimi ve bu birikimin gelecek kuşaklara aktarılmasını da önemsemektedir.

ADV, 2021 yılında Aydın Doğan Ödülü’nü alan Özlem Türeci ve Uğur Şahin onuruna özel bir “Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırma Ödülü” düzenlemektedir.  Ödüllerin amacı alandaki parlak ve gelecek vadeden genç akademisyenleri araştırmalarında yardımcı olacak prestijli bir burs ile ödüllendirmek ve teşvik etmektir. Değerlendirme süreçleri Bilim Akademisi ve Aydın Doğan Vakfı iş birliği ile yürütülecektir.  Proje önerisinin daha önce başka bir ödül ile desteklenmemiş olması gerekir.

Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda ödüle uygun bulunan bir kadın ve bir erkek iki bilim insanına verilecek nakit araştırma her bir ödül için 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Değerlendirmede adayın araştırmacı özgeçmişi ile yapmayı planladıkları, araştırmacı olarak potansiyeli ve gelecek planları göz önüne alınacaktır.

Başvuru dönemi: 1 Nisan – 13 Mayıs 2022

Başvuru formu için lütfen tıklayın.

  • Henüz doktoraya devam ediyorum. ADV MBG Ödülüne başvurabilir miyim?”

Hayır. Bu ödül doktorasını veya uzmanlığını almış kişilere açıktır

  • ADV MBG Ödülü’ne başvurabilmek için TC vatandaşı olmak zorunlu mu?

Evet

  • Başvuruyu hangi dilde yapmamız gerekiyor?

Başvuru dili Türkçe’dir. 

  • Yurtdışında çalışanlar başvurabiliyor mu?

Hayır. Adaylar, 2022 itibariyle Türkiye’de ya da K.K.T.C.’de yer alan bir kuruluşta çalışıyor olmalıdır. Bununla birlikte geçici olarak yurtdışında bulunan ve Haziran 2022 sonuna kadar Türkiye’deki görevine dönecek olanlar ya da Haziran 2022 itibariyle Türkiye’de işe başlayacak olanlar da başvurabilir

  • Herhangi bir işte çalışmıyorum, başvuru yapabilir miyim?

Hayır. Başvuracak adayların 2022 itibariyle Türkiye’de yer alan bir kuruluşta çalışıyor olması gerekmektedir.

  • Türkiye’deki bir kurumda part-time çalışıyorum. Başvuruda bulunabilir miyim?

Evet. Adayların, Türkiye’deki bir kurumda sürekli çalışıyor olması gerekmektedir. Sürekli çalışmanın part-time ya da full-time olmasından ziyade adayın araştırma planı ve özgeçmişi önem arz etmektedir.

  • 2022 yılı içerisinde 40 yaşımı tamamlıyorum. Özlem Türeci & Uğur Şahin Moleküler Biyoloji ve Genetik Özel Ödülü’ne  başvurabilir miyim?

Evet. 1 Ocak 1982 ve sonrasında doğmuş olan adaylar Özlem Türeci & Uğur Şahin Moleküler Biyoloji ve Genetik Özel Ödülü için başvurabilirler. Çocuk sahibi kadın adaylar için yaş sınırı bir yıl uzatılmıştır. 1 Ocak 1981 ve sonrasında doğmuş ve çocuk sahibi olan kadın adaylar ödül için başvuruda bulunabilir.

  • Bu ödül format olarak BAGEP’e benziyor ve Bilim Akademisi tarafından değerlendiriliyor. BAGEP’liler de başvurabilir mi?

ADV Ödülü tamamen bağımsız bir ödüldür; bilimsel değerlendirme süreçlerinde ADV Bilim Akademisi’nden destek almaktadır. ADV Ödülü başvuru kriterlerini sağlayan tüm adaylara açıktır.