Çiğdem Kağıtçıbaşı Anısına BAGEP Sosyal Psikoloji Ödülü

 

 

2020 yılı itibarı ile Kağıtçıbaşı Ailesi tarafından Çiğdem Kağıtçıbaşı BAGEP ödülü Sosyal Psikoloji alanında veriliyor.

1940’da İstanbul’da doğan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, 1959’da Robert Kolej’nden mezun oldu. Massachusetts’teki Wellesley College’de, psikoloji alanında lisans eğitimi aldı ve 1961 yılında mezun oldu. Doktora tezini ise 1967 yılında Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde sosyal psikoloji alanında verdi.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Çiğdem Kağıtçıbaşı UNESCO’ya bağlı International Social Science Council’da (ISSC); Kültürler-Arası Psikoloji Kuruluşunda ve Uluslararası Psikolojik Bilimler Birliğinde Yürütme Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yurt içinde basılmış 18 kitap ve 47 makale/kitap bölümü ve yurt
dışında basılmış 12 kitap ve 140 makale/kitap bölümüne sahipti. Araştırmalarında, insan gelişimi ve aile arasındaki etkileşimi kültürler arası bir bakış açısıyla inceleyen ve psikoloji literatüründeki çeşitli araştırmalara esin kaynağı olan “Kültürler arası Benlik ve Aile Modeli”ni geliştiren Çiğdem Kağıtçıbaşı, birçok ulusal ve uluslararası bilim ödülünün de sahibi oldu.

Bilim Akademisi üyesi, KOÇ-KAM Direktörü ve Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi olan Çiğdem Kağıtçıbaşı, aynı
zamanda International Union of Psychological Science ile International Social Science Council’ın Başkan Yardımcısı ve International Association for Cross-Cultural Psychology’nin ilk kadın Başkanı ve Onur Üyesiydi.

Çiğdem Kağıtçıbaşı 2 Mart 2017 tarihinde hayata gözlerini yumdu.