Bilim Akademisi Konferansları, 2022 Bahar serisinin dördüncüsünde konuşmacımız, Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Umut Gürsoy.
Prof. Gürsoy’un 25 Mayıs Çarşamba 18:00’de yapacağı konuşmanın başlığı ” Kuantum dolaşıklık ve uzay-zaman ” olacak.
Sicim teorisi bugün yerçekimi kuvvetini parçacıkların kuantum dünyasına uyarlayabilen elimizdeki tek teori örneği. Son 10 yıl içinde sicim teorisindeki gelişmelerden esinlenerek içinde yaşadığımız uzay ve zamanın yapısını kuantum mekaniğinin temel özelliklerinden biri olan kuantum dolaşıklıkla anlamaya ve açıklamaya calışan yeni bir yaklaşım gelişti. Bu konuşmada Prof Gürsoy, bu yeni yaklaşımdan ve bunu anlaşılır kılmak için gerekli olan holografik dualite kavramından bahsedecek.

Konferansa katılım için zoom kayıt sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Konferans Zoom ile aynı anda Bilim Akademisi Youtube hesabından da canlı yayınlanacak.

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Umut Gürsoy doktorasını 2005’te MIT’den aldı. Doktora tezinde kuantum alan teorileri ile yerçekimi teorisi arasında bir köprü kuran holografik dualite kuramının farklı limitlerini inceledi. Ardından Ecole Normale Superieure, Utrecht Universitesi ve CERN’de yaptığı doktora sonrası araştırmalarinda holografi teorisini parçacık fiziği ve yogun madde fiziğinde karsimiza çıkan yüksek etkileşimli sistemlere uyguladı. 2013 yılından bu yana Utrecht üniversitesinde profesör olarak calışıyor.
2019’dan bu yana Bilim akademisi olan Gürsoy’un aldığı ödüllerden bazıları; Marie Curie (2006), Humboldt (2008) ve Ernst Rutherford (2012) bursları, NWO Vidi (2012) ve Vici (2021) araştırma ödülleridir.