Damar Tıkanıklığı Nedir? Neden Gelişir? Nasıl Önlenir
Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya önce insan vücudunda bulunan kalp damar sistemini anlatıyor. (Ortalama bir insan vücudundaki kılcak damarların toplam uzunluğu yaklaşık olarak 40.000 km, diğer damarlarının toplam uzunluğu ise 60.000 km kadardır) Konuşmanın devamında Kalp damar sisteminin hangi yollarla iflas ettiğini ve damar tıkanıklıklıkları ile nasıl başa çıkılabileceğine değiniyor.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Reyhan Küçükkaya, 1996 yılında İç Hastalıkları Uzmanı, 2003 yılında İç Hastalıkları Doçenti, 2004 yılında Hematoloji Uzmanı ve 2009 yılında Profesör ünvanı almıştır.

1997 ve 1998 yıllarında Baylor College of Medicine Thrombosis Research Unit’de (Houston-Texas) kalıtsal trombosit hastalıkları ve tromboz genetiği konularında çalışmıştır. Kalıtsal ve edinsel kanama/pıhtılaşma bozuklukları, antifosfolipid sendrom, ITP, miyeloproliferatif hastalıklar, hematolojik kanserler (lenfoma, miyelom ve lösemiler) konularında 300’den fazla yerli ve yabancı makalesi ve kitap bölüm yazarlığı bulunmaktadır.

Dr. Reyhan Küçükkaya 2004 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı (TÜBA-GEBİP) ödülüne layık görülmüştür. Türk Hematoloji Derneği, Türk İç Hastalıkları Derneği, Bilim Akademisi, American Society of Hematology, International Society of Thrombosis and Haemostasis üyesidir. Turkish Journal of Hematology dergisinin baş editörüdür.