Project Description

Yeni İnsan Ve İnsanlar

Çiğdem Kağıtçıbaşı

Yayınevinden satın almak için tıklayınız.

Yeni insan ve insanlar, yirmibeş yıllık İnsan ve İnsanlar’ın güncelleştirilmiş revizyonudur. Epeyce bir zamandır yapmak istediğim fakat bir türlü fırsat bulamadığım bu revizyonu gerçekleştirebilmiş olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu güncelleştirme ve revizyonu yaparken, temel bir ilkeyi gözettim. 0 da yenilikleri yansıtırken, geçerli özü de koruyarak birikimli bir gelişmeyi ortaya koyma gereğidir…

Yeni İnsan ve İnsanlar’daki önemli bir yenilik, her konunun kültürel bir çerçeve içinde irdelenmesidir. Bunun en önemli nedeni, 1980’Ierden beri gelerek kültürel ve kültürler- arası psikolojiye daha fazla eğilmemdir. Türkiye’de kullanılan bir sosyal psikoloji kitabının bir çeviri olması, ya da salt Amerikan sosyal psikoloji kitaplarındaki bilgileri içermesi uygun değildir. Farklı kültürel ortamlarda elde edilen farklı bulgular konusunda en azından genel bir bilgilendirme gerekir. Böyle bir bilgilendirme, okuyucunun konuları bir kültür süzgecinden geçirmesine ve örneğin Türkiye’de aynı bulguların bulunup bulunmayacağını düşünmesine yardımcı olabilir…

Sonuç olarak Yeni İnsan ve İnsanlar hem yepyeni bir kitaptır, hem de İnsan ve İnsanlar’ın kendisidir. Bu nedenle adını değiştirmeyip sadece Yeni’yi ekledim. Bu kitabın, toplumdaki insan olgusuna ışık tutması dileğiyle.

Çiğdem Kağıtçıbaşı

Prof.Çiğdem Kağıtçıbaşı Koç Üniversitesi öğretim üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi kurucu üyesidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (1969-1973) ve Boğaziçi Üniversitesi’nde (1973-1995) öğretim üyeliği yapmış; A.B.D.’ de Berkeley, Princeton, Colombia, Harvard Üniversitelerinde ders vermiş ve araştırma yapmıştır. Yurt içinde basılmış 10 kitap ve 40 makale 1 kitap bölümü; yurt dışında basılmış 7 kitap ve 100 makale 1 kitap bölümü vardır.

Kağıtçıbaşı bir çok ulusal ve uluslararası bilim ödülünün de sahibidir. Bunlardan bazıları: Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Kuruluşu ”Psikoloji Biliminin Uluslararası Gelişimine Üstün Katkı Ödülü” (1998); Kültürler arası Psikoloji Kuruluşu Onur Üyeliği (1998); Wellesley College Mezunlar Başarı Ödülü (1997); Mustafa Parlar Bilim Ödülü (1996); Hollanda ileri Araştırmalar”Enstitüsü Ödülü (1993-94); Amerikan Psikoloji Kuruluşu ”Uluslararası Psikolojinin Gelişmesine Seçkin Katkı Ödülü” (1993); Phi Beta Kappa (1985 ); Fulbright Ödülü (1983-84); Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü (1980).

Kapak resmi Şili’li ressam Stephanie Billikopf’a aittir.Ressam bu resmini, dünya çocuklarının yararına UNlCEF kartı olarak basılmak üzere bağışlamıştır.Türkiye’de UNlCEF kartları, UNlCEF Türkiye Komitesince yayımlanmaktadır.

Yayın Yılı: 2006
Yayınevi: Evrim Kitap
ISBN: 9755030026
Genişlik: 14,5
Yükseklik: 21
Sayfa Sayısı: 463

*Evrim Kitap WEB Sitesi’nden alınmıştır.