Çok Dilli Arkeoloji Terimleri Sözlüğü

ütün bilim dallarında olduğu gibi, arkeolojide de terimler önemli bir sorun meydana getirir. Genellikle bilim alanımızda kullanılan terimler çokluk yabancı dillerden çevrilmiş veya dilimize oldukları gibi aynen aktarmışlardır.

Culture and Biology at a Crossroads

Culture and Biology at a Crossroads: The Middle Pleistocene Record of Yarımburgaz Cave (Thrace, Turkey) Güven Arsebük Yayınevinden satın almak için tıklayınız.   CONTENTS Arsebük, G. - F. C. Howell - S. L. Kuhn - W. R. Farrand - M. Özbaşaran - M. C. Stiner / The caves of Yarımburgaz: Geological context and history of investigation Farrand, W. R. - J. P. McMahon / The sedimentary infilling of Yarımburgaz Cave, Turkey Blackwell, B. A. B. - H. P. Schwarcz - W. R. Farrand - J. Lundburg - A. R. Skinner - M. N. Divjak - J. I. B. Blickstein / Electron Spin Resonance (ESR) and 230Th/234U dating in the Lower Chamber at Yarımburgaz, Turkey Königswald, W. V. - C. Lindenau - W. Santel / Ecological significance of the small mammal fauna from Yarımburgaz Cave (Turkish Thrace) Kuhn, S. L. / The Yarımburgaz lithic assemblage Stiner, M. C. / A taphonomic study of bone assemblage formation and artifact-bear associations in Yarımburgaz Cave Tsoukala, E. / Middle Pleistocene bears from Yarımburgaz Cave (Turkey) Howell, F. C. / The larger mammal fauna (exclusive of Ursidae) from Yarımburgaz Cave Kuhn, S. L. - M. C. Stiner / Culture and biology in transition: Summary of findings and conclusion Yılı: 2010 Yayınevi: Ege Yayınları ISBN: 9786055607265 Genişlik: Yükseklik: Sayfa Sayısı: 400 *Zerobooksonline WEB Sitesi'nden alınmıştır.

İnsan ve Evrim

İnsan ve Evrim Güven Arsebük Yayınevinden satın almak için tıklayınız. Primatların Sınıflandırılması; Primatların tarihçesi; Primatların özellikleri; Pongidler - Hominidler; Hominidler (Australopithecuslar); Homo habilis ve ilk standart taş aletler; Pleistosen; Homo erectus; Neanderthaller; Homo sapiens sapiens. Yayın Yılı: 1995 Yayınevi: Ege Yayınları ISBN: 9789758070015 Genişlik: 16,5 Yükseklik: 22,5 Sayfa Sayısı: 123 *Zero Books WEB Sitesi'nden alınmıştır.  

Uzak Geçmişimize Dair Okumalar

Uzak Geçmişimize Dair Okumalar Güven Arsebük Satın almak için tıklayınız. Bu çalışma, son birkaç yıl içinde çeşitli yerlerde yayınlanmış olmasına rağmen hepsinin (farklı zaman ve mekân boyutlarında da olsa) ortak temasını insanın biyokültürel evriminin oluşturduğu bazı makalelerimin bir araya getirilmesi sonunda oluştu. Söz konusu böyle bir derlemenin amacı, insanın tarihöncesi çağlardaki yapısal ve kültürel özellikleri konusunda Türkçemizde sayısı fazla olmayan yayınlara bir ilavede bulunmak ve konuyla ilgilenenlere yeni bir kaynak sağlamak olarak özetlenebilir. Yayın Yılı: 2012 Yayınevi: Ege Yayınları ISBN: 6055607791 Genişlik: 15 Yükseklik: 21,5 Sayfa Sayısı: 134 *Kitapyurdu WEB Sitesi'nden alınmıştır.

Tarihöncesi Dönemden Bazı Yansımalar

Tarihöncesi Dönemden Bazı Yansımalar Güven Arsebük Yayınevinden temin etmek için tıklayınız. Genel Açıklama 59 s, Türkçe. Bu yayın, geçmişimizle ilgili üç farklı konuyu içeriyor. Bunlardan birincisi, insanın temel özelliklerinin başında gelen "düşünce olgusu" ile bu olgunun oluşumu ve zaman içindeki gelişimini ele alıyor. İkincisi, fosil öncüllerimizden "Neandertal insanını" alışıla gelenden hayli farklı bir yaklaşımla irdeliyor. Üçüncüsü ise, Amerika Kıtası'nda karşılaşılan büyük ve özgün uygarlıkların en eskisi olan "Olmek'leri" konu ediyor. Ele alınan konular her ne kadar zaman, mekan ve içerik bakımından birbirinden farklı gibi görünsede hepsi, doğal olarak "insan" adı verilen canlının doğrudan kendisi ve onun farklı yönleri ile ilgili. Bu çalışmada bir bütün olarak vurgulanmak istenen ana öğe, belki de "insanın" birkaç milyon yıllık evrim süreci boyunca gerçekleşen bütün teknokültürel aşamalarının ardında kendi özbenliğinin yattığı, üstelik nerede ve ne zaman olursa olsun, "insanın" her yerde "insan" olduğu şeklinde özetlenebilir. Yılı : 2012 ISBN/ISSN : 9786054701049 Genişlik : 15 Yükseklik : 21,5 Sayfa Sayısı : 59   *Ege Yayınları (zerobooksonline) WEB Sitesi'nden alınmıştır.