Bilim Akademisi üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Romatolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seza Özen  TWAS (The World Academy for Sciences) 2018 Tıp Ödülününe layık görüldü.

Prof. Özen, çocukluk çağı hastalıklarıyla ilgili yaptığı çalışmalar dolayısıyla ödüle layık görüldü.

The World Academy of Sciences 2018 Ödülleri için daha fazla ayrıntıya ulaşmak için lütfen tıklayın.

Prof. Özen ile TWAS Ödülü ile ilgili yapılmış söyleşi için lütfen tıklayın:

 

Prof. Dr. Seza Özen lise eğitimini 1976 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1982 yılında mezun olan Özen, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitiminin yanı sıra yüksek lisansını ve doktorasını da aynı üniversitede yaptı.

Uzmanlık alanı Pediatrik Romatoloji olan Dr. Seza Özen, Stanford Universitesi’nde doktora sonrası uzmanlık eğitimini gerçekleştirdi. Bu çalışmalarının ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalına öğretim görevlisi olarak dönen Dr. Özen, 2000 yılında “profesör” unvanını, daha sonra Pediatrik Romatoloji uzmanlığını aldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Başkanlığı görevini sürdüren Prof. Dr. Seza Özen, Çocuk Ramotoloji Derneği Başkanı. 2010 TÜBITAK Bilim Ödülü, 1998 TÜBİTAK Ailevi Akdeniz Ateşi Ödülü, 1998 TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 1996 Hacettepe Üniverstiesi Bilim Teşvik Ödülü, 1993 Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü sahibi Dr. Seza Özen’in çok sayıda ulusal ve uluslararası projede imzası var. Önemli sayıda referans kitabında bölümleri ve 300’ün üzerinde makalesi bulunan Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Seza Özen, bir süre önce açıklanan ve Türk tıp insanlarının “h-endeksi” ölçütüne göre sıralandığı “2018 Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” listesinde ilk 10 içindeki tek kadın olarak yer aldı.