Musluktan akan suyu neden içilemediğini hiç düşündünüz mü? Nedeni, arıtma işlemlerinden geçmesine rağmen tam olarak temizlenemeyen organik atıklar. Suda çözünmüş halde bulunan ve çoğunlukla ilaç, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin artılarından oluşan bu maddeler, su organizmalarını öldürmekte ve  insan sağlığını tehdit etmektedirler.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlenen Bilim Akademisi Konferansları’ nda bu ay,  Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Nilsun İnce konuk oluyor. İnce, etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış olan 200-1000 kHz aralığındaki ultrases dalgalarının su arıtımı ve nanoteknoloji alanındaki kullanımlarını anlatacak.

Prof. Dr. Nilsun İnce 1987’den bu yana Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’ nde sırasıyla Y. Doçent, Doçent ve Profesör olarak görev almış ve uzun yıllar Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Enstitü Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışmıştır. Ayrıca, çok sayıda ulusal ve uluslararası konferansta organizasyon komitesi ve Bilim Kurulu üyesi olarak görev almış, Türkiye’de düzenlenen üç uluslararası konferansın da düzenleme ve Bilim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir.

Prof. Dr. Nilsun Ince, halen Bilim Akademisi üyesi ve Eurpean Society of Sonochemistry’nin Yönetim Kurulu üyesidir. Araştırmalarına Boğaziçi Üniversitesi’ nde devam etmektedir.