16 Kasım 2022, Çarşamba Saat 18.30 – Yapı Kredi Loca

Bilim Akademisi tarafından Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlenen, Bilim Akademisi Konferanslarının üçüncüsünde Prof. Dr. Önder Ergönül “Yeni Enfeksiyonlar ve Türkiye’deki Bilimsel Olanaklar” konusunu ele alacak.

Pandeminin bittiği henüz ilan edilmedi ama önemli ölçüde kontrol altına alındı. Pandeminin en hızlı olduğu dönemlerde, bizler için çok öğretici olacağını, bu felaketten gelecek için yararlanacağımızı düşünüyorduk. Gerçekten böyle mi oldu? Sonraki enfeksiyonlara hazır mıyız? Önümüzdeki süreçte hangi enfeksiyon ajanlarının salgın yapacağını düşünüyoruz? Bu çerçevede, yapılan çalışmaları ve geleceğe yönelik hazırlıkları sunmak ve sizlerle tartışmak istiyoruz. Bilim Akademisinin disiplinler arası özelliğinden dolayı bu toplantının gelecek çalışmalar açısından aydınlatıcı ve yol gösterici olacağını umuyoruz.

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül halen Koç Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ergönül 1965 yılında Gaziantep’te doğdu. 1989 Hacettepe Tıp Fakültesi’ni bitirdi, 1995 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında ihtisas yaptı. 2003 Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda Halk Sağlığı Sayısal Yöntemler alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Numune Hastanesi, Marmara Üniversitesi ve Utah Üniversitelerinde çalıştı.

Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) kurucu direktörü (2020), Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı (2011-).

Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (ESCMID) yönetim kurulunda yer aldı (2018-2022), halen derneğin yeni enfeksiyonlar çalışma grubu eş başkanıdır. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanlığı yaptı (2013-2017), halen yönetim kurulu üyesidir. Pandemi sürecinde Lancet Komisyonu tedavi ve aşılar grubu üyesi olarak çalıştı (2020-2022).