BAGEP 2022 Başvuru Dönemi: 15 Aralık 2021 –21 Ocak  2022 saat 23:59

BAGEP 2022 Son başvuru tarihi 23 Ocak Pazar 23:59’a alındı. 

BAGEP 2022 Başvuru Formu için lütfen tıklayın.

2013- 2021 yılları arasında BAGEP Ödüllerini destekleyen değerli bağışcılarımız için lütfen tıklayın.

BAGEP yönergesi ve protokolü için lütfen tıklayın.

Bilim Akademisi BAGEP ödül programıyla genç akademisyenlere araştırma desteği sağlamaktadır.

2013 yılından beri devam eden program  kamu fonları almadan, tamamen kişilerin ve kurumların bağışlarıyla, sivil toplumun  desteğiyle gerçekleşmektedir.

BAGEP ödülü kazanan genç bilim insanlarına iki yıl süreyle yılda 27.500 TL destek verilmektedir. Amaç en parlak ve gelecek vadeden genç akademisyenleri araştırmalarında yardımcı olacak prestijli bir burs ile ödüllendirmek ve teşvik etmektir.

Ödül 40 yaşını doldurmamış bilim insanlarına verilmektedir. Çocuk sahibi kadın adaylar için yaş sınırı bir yıl uzatılmıştır. 1 Ocak 1981 ve sonrasında doğmuş ve çocuk sahibi olan kadın adaylar BAGEP 2022 için başvuruda bulunabilir.

 

BAGEP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hayır. BAGEP Programı doktorasını veya uzmanlığını almış kişilere açıktır.
Başvuru dili Türkçe’dir. Bütün başvuru evraklarının Türkçe olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Anadili Türkçe olmayan bilim insanları başvurularını İngilizce yapabilirler.
Hayır. Adaylar, BAGEP Burs Ödülü’nün verildiği dönem itibariyle Türkiye’de ya da K.K.T.C.’de yer alan bir kuruluşta çalışıyor olmalıdır. Bununla birlikte geçici olarak yurtdışında bulunan ve Haziran 2022 sonuna kadar Türkiye’deki görevine dönecek olanlar ya da Haziran 2022 itibariyle Türkiye’de işe başlayacak olanlar da başvurabilir.
Hayır. Burs programı uzun vadeli bir program olduğundan, adayların BAGEP desteğinin geçerli olacağı 2 yıl süresince Türkiye’deki bir kurumda çalışıyor olması gerekmektedir.
Hayır. Başvuracak adayların BAGEP Burs Ödülü’nün verildiği dönem itibariyle Türkiye’de yer alan bir kuruluşta çalışıyor olması gerekmektedir.
Evet. Adayların, Türkiye’deki bir kurumda sürekli çalışıyor olması gerekmektedir. Sürekli çalışmanın part-time ya da full-time olmasından ziyade adayın araştırma planı ve özgeçmişi önem arz etmektedir.
GEBİP gibi benzer programlara başvurmuş ve kazanmış olanlar, BAGEP’e de başvurabilir ve kazandıkları takdirde ödüllerini alabilirler. 
Evet. 1 Ocak 1982 ve sonrasında doğmuş olan adaylar BAGEP 2022 için başvurabilirler. 

Çocuk sahibi kadın adaylar için yaş sınırı bir yıl uzatılmıştır. 1 Ocak 1981 ve sonrasında doğmuş ve çocuk sahibi olan kadın adaylar BAGEP 2022 için başvuruda bulunabilir.

BAGEP ödülleri için öncelikli alanlar yoktur. Ödüller her alanda verilmektedir. Sadece az sayıda ödül destekçilerin tercihleri doğrultusunda belirli alanlara tahsis edilebilir