Bilim Akademisi Onursal Üyesi David Pines 3 Mayıs 2018 de 94 yaşında hayatını kaybetti. Evinde sevdikleri arasındaydı.

David Pines University of California, Davis’de ordinaryüs profesör; University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) İleri Araştırmalar Merkezinde araştırma profesörü ve bu üniversitenin fizik ve elektrik-bilgisayar mühendisliği bölümlerinde emeritüs profesör ; Los Alamos Ulusal Laboratuvarı Malzeme, Fizik ve Uygulamaları ofisi üyesi ve dünyanın çeşitli üniversiteleriyle ilişkili idi. Türkiye’de de Sabancı Üniversitesi misafir profesörü, ve önceki dönemde bu üniversitenin Uluslararası Danışma Kurulu üyesi olmuştu.

David Pines yoğun madde fiziğinin öncülerindendi. Çekirdek fiziği ve astrofiziğe de önemli katkılarda bulundu. Her nesilden, dünyanın her tarafından fizikçilerin rehberi, mentörü ve dostu idi. Eşi Suzy (1925-2015) ile birlikte sıcaklıklarıyla insanların hayatlarına dokundular. David’in çok sayıda ödülü vardı, birçok ülke akademilerinin üyesiydi. Onursal üyesi olduğu Bilim Akademisine de kuruluş sürecinde destek vermişti.

David parlak bir bilim adamı olmasını ağ oluşturmaktaki maharetiyle tamamlayarak bilim dünyasında etkin bir rol oynadı. Soğuk savaş yıllarında Sovyet ve sonra Çinli bilim insanlarıyla bilimsel işbirlikleri başlatmakta öncü rol oynadı. Aspen Fizik Merkezi, Santa Fe Enstitüsü, The Insittute for Complex Adaptive Matter (ICAM) ve onun uluslararası uzantısı I2CAM gibi girişimlerin kuruluşuna ve gelişmesine katkıda bulundu. Reviews of Modern Physics dergisinin ve Frontiers in Physics kitap dizisinin editörlüğünü yaptı. Bilimde oluşma-ortaya çıkma (emergence) kavramının önde gelen savunucularındandı. Son yıllarında bilimsel okur yazarlık, ve eğitimde bilimsel ve eleştirel düşünceyi yaymak amacıyla özellikle ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ‘Bilim İnsanı Gibi Düşün’ girişimini başlattı. David Pines ‘ın mirası bu ‘Bilim İnsanı Gibi Düşün’ şiarıyla özetlenebilir.

David Pines wikipedia sayfası

Santa Fe Üniversitesi – In Memoriam