Bilim Akademisi Konferansları, 2021 Bahar serisinin beşincisinde konuşmacımız, Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Ayşe İmrohoroğlu.

26 Mayıs Çarşamba saat 18:30’da başlayacak konferansı zoom üzerinde izlemek için kayıt gerekmektedir.

Kayıt için  lütfen tıklayın.

Konferans Zoom ile aynı anda Bilim Akademisi Youtube hesabından da canlı yayınlanacak.

GRAFİKLER İLE TÜRK EKONOMİSİ – DÜN VE BUGÜN

2020 COVID pandemisi sürecinde Türkiye dünyada nadir büyüyen ülkelerden birisi oldu. İstihdamdaki düşüşe rağmen bu büyüme nasıl gerçekleşti? Hangi sektörler büyüdü? Neden büyüdü? Bu dönemde enflasyon, konut fiyatları ve bitcoin arasında nasıl bir ilişki oluşmuş olabilir? Türkiye 1950’lerden beri ne kadar büyüdü? Yunanistan, İspanya ya da Çin ve Kore gibi ülkeler ile karşılaştırdığımızda Türkiye’nin performansı nasıl gözüküyor? Büyümenin önemli faktorlerinden olan işgücü, insan sermayesi, fiziksel sermaye, ve bu faktörlerin üretkenliği kategorilerinde Türkiye’nin dünyadaki yeri nasıl? Sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için Türkiye’nin neler yapması lazım? Bilim Akademisi Konferanslarının bu ayki toplantısında Prof. Dr. Ayşe Ökten İmrohoroğlu bu tür soruları grafikler ile inceleyecektir.

Prof. Dr. Ayşe İmrohoroğlu

Bilim Akademisi Üyesi Ayse Ökten İmrohoroğlu, Güney Kalifornia Üniversitesinin İşletme Fakültesinde Finans ve Ekonomi Profesörüdür. Ekonomi doktorasını Minnesota Üniversitesinde, üniversite eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesinde tamamlamıştır.

Araştırmalarında ekonomik dalgalanmalar, işsizlik sigortası, enflasyon, sosyal sigorta sistemleri, tasarruf oranları gibi konuları ekonomik teori ve veriler çerçevesinde incelemektedir. Makaleleri American Economic Review, Journal of Political Economy, Quarterly Journal of Economics, Review of Economic Studies, and Journal of Monetary Economics dergilerinde yayımlanmıştır. 2012-2018 yılları arasında European Economic Review dergisinin editörlüğünü, 2004-2007 yılları arasında USC Finans bölümünün bölüm başkanlığını üstlenmiş, 2013-2015 yılları arasında Türkiye Merkez Bankasına danışmanlık yapmıştır.