Bilim Akademisi farklı alanlarda COVID-19 salgını üzerine çalışan bilim insanlarını bir araya getirmek amacıyla 22 Haziran 2020 ve 30 Kasım 2020‘de çevrimiçi COVID-19 Modelleme Çalıştayları düzenlemişti.  Aradan geçen beş ayda, insanlığın karşı karşıya bulunduğu ölümcül bir tehdit olarak COVID-19 ile bir süre daha savaşmaya devam edeceğimiz kesinlik kazandı.

Bu gerçeği göz önünde bulunduran Bilim Akademisi, ülkemizde COVID-19 üzerine araştırmalar yapan farklı disiplinlerden bilim insanlarını tekrar bir araya getirmek, araştırmalarını sunup tartışmalarını sağlamak amacıyla 28 Haziran 2021 tarihinde III. COVID-19 Modelleme Çalıştayı’nı çevrimiçi olacak şekilde düzenleyecektir.

III. Çalıştay’da ilk iki çalıştayda kapsanan konulara (salgına karşı alınan ve alınabilecek kamu sağlığı önlemleri, salgının bugüne kadar ve bundan sonra göstereceği yayılma sürecinin modellenmesi, salgının kısa ve uzun vadede ekonomik etkisi ve salgının toplumsal, medikal, psikolojik ve diğer etkileri) ek olarak birçok ülkede hali hazırda başlamış olan aşı uygulama süreçleri, salgın üzerindeki önleyici etkileri, yerel aşı geliştirme çalışmalarında ulaşılan düzey gibi konularda yazılmış bilimsel makalelerin sunulması beklenmektedir.

Yukarıda belirtilen konularda araştırmaları olan ve Çalıştay’a katılıp çalışmalarını sunmak isteyen bilim insanlarının daha önce bir yerde yayınlanmamış bilimsel makalelerini 1 Haziran 2021 tarihine kadar [email protected] adresine göndermeleri gerekmektedir.

Önemli Uyarı: Son başvuru tarihi 10 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. 

Makaleler Bilim Kurulu tarafından değerlendirildikten sonra Çalıştay’da sunulmak üzere kabul edilen makale sahipleri en geç 18 Haziran’a kadar bilgilendirilecektir.

Çalıştay dili Türkçedir.  Hali hazırda İngilizce olarak hazırlanmış makalelerin Türkçe olarak sunulması da uygundur.