Bilim Akademisi üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, bu yıl ilk kez verilen uluslararası ‘Metrodora Ödülleri’nde ‘Bilim ve Sağlık’ta Global Lider’ ödülüne layık görüldü.

Kadınların bilimde yeterince takdir edilmemeleri ve Birleşmiş Milletler’in dünyada kadınların güçlendirilmesine yönelik çağrısı üzerine durum değerlendirmesi yapan bazı gruplar bir araya gelerek, International Alliance of Patients’ Organizations liderliğinde bir ödül verme kararı aldı.

Adını tarihteki ilk tıp yazarı Metrodora’dan alan ödül,  bilim ve sağlık alanında yaptıkları önemli çalışmalarla fark yaratan kadınların, diğer kadınlara mentör ve örnek olmaları için veriliyor. Ödül “Gelişmekte Olan Ülke”, “Gelişmiş Ülke” ve “Global” olarak üç kategoride düzenlendi. Kalp damar hastalığıyla savaşta yaptığı katkılar, genç ve kadın araştırmacılara yaptığı destekler, Avrupa Ateroskleroz Derneği’nin eğitim ve dijital değişimini sağlamak ve dünya kalp federasyonuyla ortak yaptığı çalışmalar nedeniyle aday gösterilen Prof. Tokgözoğlu ödülünü bilim ve sağlıkta çalışan tüm kadınlara ithaf etti. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Ödül töreni pandemi sebebiyle sanal ortamda yapıldı.