50 Soruda Arkeoloji

Ülkemizin önde gelen arkeologlarından Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, 50 Soruda arkeoloji’de, arkeoloji biliminin mutfağına mercek tutarken, bu bilimin, biyoloji ve jeolojiyle birlikte, insanlığın düşünce sistemine zamanın derinliği ve evrim olgularını kazandırmış olmasını da vurguluyor.

Türk Arkeolojisinin Sorunları ve Koruma Politikaları

Türk arkeolojisi bir yandan hızla gelişirken, bir yandan da çağa ve günümüzün gereklerine ayak uyduramamanın sancılarını çekmektedir. Dünya kültür mirasının büyük bir bölümüne sahip olmanın, bununla övünmek yerine, elimizdekinin değerini bilmek, tüm insanlığın yararına sunmak ve gelecek kuşaklara aktarmak gibi sorumlulukları da içerdiği unutulmamalıdır.

Türkiye’de Neolitik Dönem: Anadolu’da Uygarlığın Doğuşu ve Avrupa’ya Yayılımı; Yeni Kazılar, Yeni Bulgular Metinler 2 Cilt TAKIM

Türkiye’de Neolitik Dönem: Anadolu’da Uygarlığın Doğuşu ve Avrupa’ya Yayılımı; Yeni Kazılar, Yeni Bulgular Metinler 2 Cilt TAKIM Mehmet Özdoğan Tükenmiştir. Anadolu Yarımadası, uygarlık tarihinin her döneminde önemli bir rol oynamış, bu topraklarda gelişen uygarlıklar, insanlık tarihinin önemli basamaklarını oluşturmuştur. Anadolu, son yıllardaki Neolitiki döneme ait yeni bulgularla, insanlık tarihi açısından çok ayrıcalıklı bir konum kazanmaktadır. Günümüz uygarlığının temellerinin Neolitik dönemde atıldığını ve bu süreçte Anadolu'nun katkısının, önceleri düşünüldüğünden çok daha fazla olduğu giderek daha iyi anlaşılmaktadır. İnsanlığın uzun süren serüveni içinde Neolitik dönem, günümüz uygarlığının temellerinin atıldığı, yeni bir yaşam biçiminin kurallarının belirlendiği, her açıdan "devrim" sayılacak kadar önemli bir süreçtir. Neolitik kültürün oluşumunda Anadolu'nun ne kadar büyük bir katkı yaptığı ve bu yeni oluşumu tetikleyen ana bölge olduğu kadar büyük bir katkı yaptığı ve bu yeni oluşumu tetikleyen ana bölge olduğu son yapılan kazılarla anlaşılabilmiştir. Anadolu'nun insanlık tarihine yaptığı en özgün katkının Neolitik döneme ait olduğu anlaşılmaktadır.   Yılı: 2007 Yayınevi:  Arkeoloji ve Sanat Yayınları ISBN: 9789944750226   Genişlik: 21 Yükseklik: 28 Sayfa Sayısı: 899   Pandora Kitabevi WEB Sitesi’nden alınmıştır.

Köyden Kente Yakındoğu’da İlk Yerleşimler- From Village To Cities Early Villages in the Near East

Köyden Kente Yakındoğu'da İlk Yerleşimler- From Village To Cities Early Villages in the Near East Yayınevinden satın almak için tıklayınız. Içindekiler/Contens; Prof.Dr.Ufuk Esin'in yayin Listesi-Mehmet Özdogan-Nezih Basgelen Yasaminin anahtar kelimeleriyle Ufuk Esin-Nezih Basgelen Ufuk Esin'e-Halet Çambel Ein Leben Für die Archaologie in Anatolien-Harald Hauptmann Ufuk Esin bir hoca bir dost bir bilm insani-Mehmet Özdogan Pour L'Hommage a Ufuk Esin de Marie Claire Cauvin Bir dosta, bir bilim insanina-Edibe Uzunoglu Some Observation on Equating Troia with the "Atlantis Myth" -Manfred Korfmann Kim bu Neandertal'ler: (Kökleri Kurumus) uzak soydaslarimiz mi, (küçümsenen ve reddedilen) atalarimiz mi, (yoksa) hiçbirseyimiz mi?-Güven Arsebük Frühe Stadtbuildung im alten vorderen orient-Hans J.Nissen Black-on-red jars of the mid-IVth millennium-Hery T.Wright Feste in Degirmentepe?Die soziale dynamik des feierns in frühen komplexen gesellschaften-Barbara Helwing Early neolitic stone masks-O.Bar-Yosef The early neolitic in Anatolia-Peter Ian Kuniholm-Maryanne W.Newton The strenght of numbers:From villages to towns in the aceramic neolitic of southwestern Asia-Michael Rosenberg Climatic change, environmental change, and social change at eraly bronze age Titris Höyük: Can correlation and causation-Guillermo Algaze-Jennifer Poumelle The lady and the seed: Some thoughts on the role of agriculture in the "Neolitic Revolution"Ian Hodder Neolitic Traditions: Anatolia and thelinear band ceramic culture-Ivan Pavlu Developments in fourth millenium public architecture in the malatya Plain: From simple tripartite to complex and bipartite pattern-Marcella Frangipane Kalkolitik Çagda Sivas Bölgesi-A.Tuba Ökse Frühe Hochzeitsbilder zur deutung der weiblichen der weiblichen figur auf den prahistorischen felsbildern des Latmos (besparmak)-Anneliese Peschlow-Bindokat Kuzeybati Marmara'da eski bir kiyi köyü, menekse çatagi Asli Erim-Özdogan The upper euphrates in the early bronze age:Comparative archaeometric analysisof keban and karakaya painted potteries (Turkey) Catherine Marro-Gerwulf Schneider Küllüoba and the initial stages of urbanism in western Anatolia Turan Efe Chipped stone assemblages from pendik. Technologicaland typological analysis ...