Bilim Akademisi Onursal Üyesi ve Princeton Üniversitesi emekli öğretim üyesi Robert  Langlands Matematik alanında en önemli ödül olarak bilinen Abel Ödülü’ne layık görüldü.

Norveç Fen ve Edebiyat akademisi 2018 Abel Matematik ödülünü grup temsilleri teorisini sayılar teorisi ile ilişkilendiren vizyoner programı için Princeton, A.B.D. IAS (İleri Araştırmalar Enstitüsü) üyesi Robert P. Langlands’a vermeye karar verdi.

Ödüle layık görülen çalışmalarının tarihi 1967’ye kadar uzanıyor. Princeton’da 30 yaşında bir öğretim üyesiyken ünlü Fransız matematikçi Andre Weil’e yazdığı 17 sayfalık mektupta matematikte tamamen yeni bir düşünme biçimi geliştiren bir teoriyi anlatıyordu. Bu teori daha önce alakasız olduğu düşünülen sayı teorisi ve harmonik analiz arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyordu.

Langlands’ın fikirleri o kadar kökten yenilikler ve zenginlikler içeriyordu ki, bu farklı alanları bağlamak için önerdiği mekanizmalar son 50 senede yüzlerce matematikçinin katkı yaptığı bir projeye dönüştü. Modern matematiği ele alan başka hiçbir proje bu kadar geniş kapsamlı olmadı, bu kadar matematikçiyi bir araya getirmedi ve bu kadar derin sonuçlar üretmedi. Hem derinlik, hem de genişlik bakımından öyle bir konuma ulaştı ki, çok defa Matematiğin Büyük Birleşik Teorisi diye anılıyor.

Abel Ödülü basın bülteni için lütfen tıklayınız.

1967-1968 Akademik Yılı boyunca Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bulunan Robert Langlands’ın özgeçmişi için tıklayınız.