Bilim Akademisi tarafından 2013 yılında açılan BAGEP (Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı), bu duyuru ile beşinci yıl programını başlatmaktadır. BAGEP’in amacı, üstün başarılı genç bilim insanlarını ödüllendirmek, desteklemek, bilimde önde gelen gençlerin tanınmalarını ve birbirlerinin araştırmalarından haberdar olmalarını sağlamaktır.

BAGEP ödülü iki yıllık araştırma desteği ve bir ödül sertifikasından oluşur. BAGEP ödülü aynı kişiye iki kez verilmez. BAGEP ödülünün bu yılki destekçileri Elginkan Vakfı, İş Bankası, Vehbi Koç Vakfı, Doğuş Holding, Mehveş Demiren, Alp Malazgirt ve Renate Pamir olacak.

BAGEP ödülleri bütün alanlarda verilmektedir. 2017 yılı için verilecek ödüllerden sadece dördü BAGEP destekçilerinin tercihi ile Entomoloji, Matematik, Kadın Çalışmaları ve Biyomedikal Mühendislik alanlarına ayrılmıştır. Bu alanlarda uygun başvuru olmadığı takdirde bu özel ödüller yakın alanlara verilecektir.

Ayrıca Bilim Akademisi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği arasında geçen yıl başlayan protokole istinaden her yıl  Tıp alanında verilen ödüllerden birine ÇYDD Türkan Saylan Bilim Ödülü de eklenecektir.

Ödül iki sene için yıllık 15.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödül, genç bilim insanının araştırmaları için gerekli harcamaları karşılaması amacıyla, önceden bir harcama planı istenmeksizin, karşılıksız olarak verilmektedir. Program bilimin her alanından, 40 yaşını geçmemiş (1977 doğumlu ya da daha genç), doktoralı veya tıpta uzmanlığını almış bilim insanlarına açıktır.

Ayrıca başvuran bilim insanının özgeçmişi ve ana araştırma konuları ile ödülün kapsadığı iki yıl içerisinde yapılması planlanan araştırmaların 1500 kelimeyi geçmeyecek bir özetinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.

Başvurular 12 Aralık 2016 tarihinde başlamış ve 10 Şubat 2017 tarihinde sona ermiştir.

4 Nisan 2017 tarihinde açıklanan kazananların listesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

2017 yılının BAGEP ödül sahipleri 27 Nisan, Perşembe günü Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenecek tören ile ödüllerini alacaklar. 

Kazanan tüm genç bilim insanlarını candan tebrik ediyoruz.