BAGEP-2014

Bilim Akademisi gençlerin iyi bilim yapmaya teşvik edilmelerini ve iyi örneklerin ödüllendirilmesini öncelik olarak görmektedir. En iyi genç akademisyenlerimizin belirlenmeleri, ödüllendirilmeleri ve yeni araştırmalar için desteklenmeleri amacıyla bir ödül programı başlatmıştır. Bilim Akademisi bu programı kamu fonları ile değil, toplumun desteğiyle yürütmektedir.

Ödül kazanan genç akademisyenlere araştırmalarını desteklemek amacıyla iki yıl süreyle yılda 10.000 TL destek verilmektedir. Amaç en parlak ve gelecek vadeden genç akademisyenleri araştırmalarını geliştirmelerine yardımcı olacak prestijli bir burs ile ödüllendirmektir.

BAGEP, 2013 yılında 20 adet Ödül ile başladı. Seçilen 20 genç bilim insanı 21 Nisan 2013 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir törenle ödüllerini almışlardır.

2014 yılı için BAGEP’e sağlanan ek destekler sayesinde 43 ödül dağıtılmıştır. Bu yıl destekleyen kişi ve kuruluşlar Vehbi Koç Vakfı, İş Bankası, Doğuş Holding, Kenan Şahin, Eczacıbaşı Holding, Faruk Eczacıbaşı, Mehveş Demiren, Renate Pamir, Ahmet Kocabıyık, Nükhet Özmen, Zeynep Hamedi, Burhan Karaçam, Ahmet Oral(BA üyesi) ve Şevket Pamuk (BA üyesi)’dir.

Ödül töreni 27 Mart 2014 saat 16:00 da Orta Doğu Teknik Üniversitesi yerleşkesinde yapılacaktır. Ödül kazananların listesi aşağıdadır. Bu genç bilim insanlarını ve onları yetiştirenleri tebrik eder, programın gelişmesine katkıda bulunanlara teşekkür ederiz.

Eda Sonbaş Adıyaman Üniversitesi Astronomi
Öznur Taştan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
Tolga Can ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği
Mehmet Somel ODTÜ Biyoloji
Özgür Şahin Bilkent Üniversitesi Biyoloji
Özgür Kocatürk Boğaziçi Üniversitesi Biyoloji
Serdar Durdağı Bahçeşehir Üniversitesi Biyoloji
Erkan Şahinkaya Medeniyet Üniversitesi Çevre Bilimi
Sinan Gezici Bilkent Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği
Sinem Çöleri Ergen Koç Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği
Özgür Barış Akan Koç Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği
Uğur Cem Hasar Gaziantep Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği
Elif Uysal Bıyıkoğlu ODTÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliği
Burcu Balçık Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
Nilay Noyan Bülbül Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
Evren Özarslan Boğaziçi Üniversitesi Fizik
Evren Mutlugün Abdullah Gül Ünivers