Bilim Akademisi tarafından 2013 yılında açılan BAGEP, bu duyuru ile üçüncü yıl programını başlatmaktadır. BAGEP’in amacı, üstün başarılı genç bilim insanlarını ödüllendirmek, desteklemek, bilimde önde gelen gençlerin tanınmalarını ve birbirlerinin araştırmalarından haberdar olmalarını sağlamaktır.

Ödül iki sene için yıllık 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödül, genç bilim insanının araştırmaları için gerekli harcamaları karşılaması amacıyla, önceden bir harcama planı istenmeksizin, karşılıksız olarak verilmektedir. Program bilimin her alanından, 40 yaşını geçmemiş (1975 doğumlu veya daha genç), doktoralı veya tıpta uzmanlığını almış bilim insanlarına açıktır.

Başvuru için http://bilimakademisi.org/bagep-2015-basvurulari sayfasındaki başvuru formu doldurulacaktır. Ayrıca, aşağıda verilen örneğe göre hazırlanmış bir özgeçmiş ve ana araştırma konuları ile ödülün kapsadığı iki yıl içerisinde yapılması planlanan araştırmaların 1500 kelimeyi geçmeyecek bir özetinin başvuru formuna eklenmesi gerekmektedir.

Başvurular 8 Aralık 2014 tarihinde başlayacak ve 30 Ocak 2015 günü saat 09:00′da sonlanacaktır.

Kazananlar 2015 yılı Nisan ayında ilan edilecektir.